Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAna SayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM

YazarMesaj

MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Empty
MesajKonu: MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM   MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM I_icon_minitimePerş. Ocak 07, 2010 8:45 pm

Buyrun size mugen yapımı.Ben bu dökuman sayesinde 2 günde 40 karakterlik bendi mugen oyunumu yaptım.Video çekmeye vaktim olmadı ama en yakın zamanda videosunuda çekecem.

(NOT ALINTI)

M.U.G.E.N nedir?

İlk once mugenin ne olduğunu bilmeyenler için bir açıklama yapayım istedim. Mugen kendi dövüş oyununuzu yapabileceğiniz bir emulatördür. Peki nedir mugeni diğer emulatörlerden ayıran en önemli özellik? Diğer emulatörler genelde bildiğimiz eski atari solanlarında oynadığımız oyunları rom adı verilen dosyalar haline getirip bilgisayarda oynamamıza imkan verirler. Ancak biz bu oyunlarda kesinlikle bir değişiklik yapamayız sadece oynamamıza izin verilir oyunları. İşte Mugenin farkı burada ortaya çıkıyor. Bir kere internette binlerce oyun karakteri var yani istediğiniz bir karakteri oyuna ekleyebilirsiniz örneğin bir mortal kombat karakteri ile bir street fighter karakterini birbirileriyle dövüştürebilirsiniz. Normalde bunlar ayrı oyunlardır ve rom olarak oynarsanız bu sölediğimi yapmak mümkün değildir. Yine bunun dışında stage adını verdiğimiz karakterleri dövüştürdüğümüz mekanlardan da internette binlerce bulunmaktadır yani istediğiniz her türlü mekanda oynayabilirsiniz oyunu. Bunun dışında mugenin el verdiği sürece isediğiniz şekilde menu tasarımı yapabilirsiniz oyunlarınıza bunlarda screenpack adıyla karşınıza çıkacaktır internette. Ama beklide en önemlisi tüm bu dediklerimi yapabilmek için öle dehşet bir programlama bilgisine sahip olmanıza gerek yok sadece size anlatacağım programlar ile kendi oyununuzu amatörcede olsa yapabilirsiniz zamanla zaten dahada profesyonel oyunlar çıkacaktır bi kere bu işi öğrendikten sonra.

Şimdi gelelim kullanacağımız programlara:

1. Winmugen programı.

http://rapidshare.com/files/78163572/Mugen.zip

Programı yukarıdaki adresten indirebilirsiniz. Dosyayı indirip bir klasöre çıkardığınızda içinde chars,stages,data,font,sounds, gibi klasörler olduğunu göreceksiniz.Şimdi bunları açıklayalım;

Chars klasörü: Buraya internetten indirdiğiniz karakterleri koyacaksınız. Dikkat etmeniz gereken nokta eklediğiniz karaktere ait klasör ile karaktere ait dosya olan .def dosyalarının ayni isme sahip olmaları yoksa mugen hata verebilir. Yani örneğin ryu karakterini ekleyeceğiz o zaman Ryu klasörü içinde ryu.def isimli bir dosya olması gerekiyor (chars\ryu\ryu.def gibi)

Data klasörü: Burada menu,karakter seçme ekranı, lifebar yani karakterlerin enerjilerini gösteren barlar falan bulunuyor. Gene buraya internetten bir sürü screenpack ve lifebar bulup ekleyebilirsiniz.

Stages Klasörü: Burada dövüşleri yapacağımız mekanlar bulunacak. Bunlar iki tane dosyadan oluşuyorlar. Örneğin gene ryu ile ilgili bir stage bulduk diyelim bunları direk olarak stagesin içine attığımızda şu iki dosya olacak mesela ryu.sff ve ryu.def bu iki dosyanın mutlaka birlikte olması gerek tek başına bir tanesi olursa stage çalışmaz ve o stagei kullanmaya kalktığında mugen hata verip oyundan atar.

Font Klasörü: Buraya menulerde ve oyun içinde kısaca oyunla ilgili her yerde kullanılan font dosyalarını koyacağız.

Sound Klasörü: Buraya menu ve stagelerde çalmasını istediğimiz müzikleri atacağız ama ben pek tavsiye etmiyorum çünkü bu müziklerin düzgün çalışması için gerekli pluginler var ama gene de tam olarak düzgün çalışmıyor genede siz bilirsiniz.

2. Mugen Windows Configurator

Oyunla ilgili tüm ayarlamaları yapacağımız program işte bu.
http://bytezero.mgbr.net/mwc4h.zip
Öncelikle aslında hiçbir program kullanmadan sadece notepadi kullanarak ta oyunu hazırlayabilirsiniz ama o zaman her şeyi tek tek elle yamamız gerekecek bu yüzden bu program işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

PROGRAMIN KULLANILMASI

MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim1hk6
MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim2te4
MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim3io5
MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim4uq8
MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim5uc2
MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM Resim6pa4

EN YAKIN ZAMANDA VİDEOSUNUDA ÇEKECEĞİM

[size=75]---- 34 dakika sonra eklendi ----[/size]

Müjde valla üşenmedim mugen yapımını videoya çektim şu anda upload edyorum :-D :-D

[size=75]---- Biraz geç oldu ama kusura bakmayın :-D :-D ----[/size]

Video linki
http://rapidshare.com/files/34045691/mugen.avi.html

MUGEN YAPIMI (10dk kendi oyununuzu yapın) VİDEOLU ANLATIM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Buz tutmuş yazı yapımı .. Resimli Anlatım
» zinc emulator kullanımı ve hile yapımı resimli anlatım
» Pratik yapımlar (Videolu)
» FPS Creator X9 (Kendi Oyununu Yarat!)
» Akkan - Kendi Savaşım Full Albüm